Tag: Creative Europe

Redaktorja Jeta Hamzallari prezanton librat më të rinj për fëmijë – Different Voices

download (3)

Redaktorja e Shtëpisë Botuese DITURIA, Jeta Hamzallari, ka qenë e ftuar në emisionin "Lind On", ku ka folur për librat më të fundit për fëmijë, të botuar nga DITURIA. Znj. Hamzallari ka treguar tematikën e secilit prej tyre, duke i nxitur kureshtjen lexuesve të vegjël si dhe ka bërë disa rekomandime shumë të vlefshme për prindërit, në mënyrë që zgjedhin librat e duhur për të vendosur në valixhen e më të vegjëlve. Nuk ka harruar të përmendë se janë pjesë e një projekti mjaft të rëndësishëm, Different Voices, të Programit Europa Krijuese të Bashkimit Europian. Disa prej titujve që vogëlushët...

Continue Reading →

Artikull në gazetën e njohur “VOAL”, organ i shqiptarëve të Suedisë, për botimin më të fundit për fëmijë, “A di të fërshëllesh, Johana?”

a-di-të-fërshëllesh-Jonana

https://www.voal.ch/libri-per-femije-di-te-fershellesh-johana-autorit-suedez-ulf-stark-ne-perkthim-te-sokol-demkaut/ Komentuesit dhe lexuesit e sajtit vlerësojnë punën e përkthyesit Demaku, që ka sjellë në shqip këtë libër për fëmijë. Zoti Sotir Athanasi shkruan: "Lexova me shumë ëndje informacionin mbi përkthimin në shqip të shkrimtarit Ulf Stark dhe duhet të pranoj që ndjeva ngazëllim të madh. (...) Urime, miku im. Presim fishkëllima të tjera."

Continue Reading →