Blogu

Trailer i librit “Katitzi” nga Katarina Taikon

https://www.youtube.com/watch?v=zxChZXRdhe4 KATITZI, nga Katarina Taikon, perkthyer nga Sokol Demaku "Eshte e rëndësishme që të dini se çfarë ka ndodhur në të kaluarën për të vendosur se çfarë lloj personi doni të bëheni dhe të jepni një dorë në krijimin e së ardhmes, tuajën dhe të të tjerëve. Shijojeni leximin e librave të Katitzit!" Katarina Taikon#CreativeEurope4books #ShtepiaBotueseDituria #Trailer #Katitzi #KatarinaTaikon #SokolDemaku https://www.facebook.com/ShtepiaBotueseDituria/videos/819738482068049

Continue Reading →

BOOKTUBER Edicioni 2021/ Videorecensione

Më 23 prill 2021, Ditën Botërore të LIBRIT, Shtëpia Botuese DITURIA prezantoi projektin “Lexo, eksploro, reflekto për diskriminimin dhe bullizmin, përmes letërsisë!”, në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit.Ndërmjet objektivave te projektit “Lexo, eksploro, reflekto...” ishte edhe një risi, një thirrje për nxënësit e shkollave të mesme, që të bëheshin ata propaganduesit e librave, një garë për të qenë Booktuberi me i mirë i vitit 2021.Promovimi i këtyre videoblogerëve letrarë është njëherësh një nxitje e leximit dhe i krijimtarisë artistike, duke zhvilluar aftësinë e tyre për të kuptuar e sintetizuar mendimin kritik dhe për të nxitur aftësitë e...

Continue Reading →

Trailer i librit “Ankthi i portierit para penalltisë” nga Peter Handke

Trailer Ankthi i portierit para penalltise Peter Handke Perktheu: Jonila Godole Thriller#creativeeurope4books #jonilagodole #roman #drameekzistencialiste #phandke Ne kete trailer jane perfshire fragmente nga filmi "Die Angst des Tormanns beim Elfmeter" Regjisor: Wim Wenders Viti i lançimit: 1972 Skenari Peter Handke Muzika e trajlerit: Sergei Rachmaninoff, Prelud në G Minor, Op. 23, Nr. 5Luajtur nga Valentina Lisitsa Linku i videos ne Facebook: https://fb.watch/8rTPVXcVms/ https://www.youtube.com/watch?v=aS_c6yJnwXY

Continue Reading →

Panairi i librit për fëmijë/ Përkthyesit Albana Nexhipi & Sokol Demaku prezantojnë librat “Olga prej letre. Misteriozja” dhe “Katitzi”

Ditë e nxehtë, por fëmijët ishin aty, për të dëgjuar Albana Nexhipin, "mamanë" e personazhit të Olgës në shqip!"Olga prej letre" vëllimi i parë, "Xhumi i Zi", vëllimi i dytë dhe ja ku mbërriti edhe vëllimi i tretë i kësaj sage sa argëtuese, aq edhe kureshtndjellese, MISTERIOZJA, një aventurë e madhe midis realitetit dhe fantazisë. #creativeeurope4books#leximmagjiksërish#fëmijëqëlexojnë#Olgaprejletre#albananexhipi#misteriozja#shtëpiabotuesedituria https://www.youtube.com/watch?v=37qy_QBXFzM

Continue Reading →

Përkthyesi Sokol Demaku prezanton librin “Katitzi” nga Katarina Taikon në librarinë “Dukagjini”, Prishtinë

Çaste shumë të bukura sot në librarinë DUKAGJINI në Prishtinë, ku përkthyesi Sokol Demaku prezantoi para një grupi fëmijësh librin "Katitzi" të shkrimtares suedeze, Katerina Taikon. Libri flet për historinë e një vajze rome, 8-vjeçare, që është rritur në jetimore, por që një ditë prej ditësh, familja e vet e merr dhe për atë nis një jetë e re, me vëllezër dhe motra që nuk i njihte. Aventura, humor dhe refleksione për diskriminimin që u bëhej fëmijëve... por si jetojnë sot romët në Suedi... ishte një nga pyetjet e fëmijëve në prezantim, mbasi diskutuan për librin në veçanti. Sokol Demaku...

Continue Reading →

“ABC-ja e mëngjesit” në ABC News Albania/ Sokol Demaku flet për librin “Katitzi” nga Katarina Taikon

Në bisedë në ABC News, përkthyesi Sokol Demaku, për librin “Katitzi” dhe Jeta Hamzallari për projektin e katërt të Diturisë për përkthimin, në kuadrin e programit Creative Europe.#creativeeurope4books#KatarinaTaikon#leximmagjiksërish#fëmijëqëlexojnë#Katitzi#KatitzidheqeniSuing#shtëpiabotuesedituria https://www.youtube.com/watch?v=_LBh4YQqvoQ

Continue Reading →