Blogu

Me rastin e 1 qershorit: Fragment nga “Misteriozja”, lexuar nga përkthyesja Albana Nexhipi

Me rastin e 1 qershorit! Kujtese per prinderit e mesuesit qe çdo dite merren me “te ardhmen”Nuk eshte kurre vone t’u ngjallim femijeve dashurine per librin. Nese kane veshtiresi, lodhen shpejt, nje rruge eshte te lexoni ju per femijet: kultivohen dy dashuri njehereshPer sot, dite e shenuar per femijet, ja nje fragment nga libri “Misteriozja” nga historite e Olges prej letre, lexuar nga perkthyesja Albana Nexhipi. https://www.facebook.com/mariana.ymeri/videos/10225864004254776 #HappyChildrensDay#readabooktoday#expressiveandconfidentchildren#bestschoolever#creativeandimaginativechildren#proudparents

Continue Reading →

Me rastin e 1 qershorit: Fragment nga libri “Katitzi” nga shkrimtarja Katarina Taikon, lexuar nga redaktorja Jeta Shyle

Me rastin e 1 qershorit! Kujtese per prinderit e mesuesit qe çdo dite merren me “te ardhmen”Nuk eshte kurre vone t’u ngjallim femijeve dashurine per librin. Nese kane veshtiresi, lodhen shpejt, nje rruge eshte te lexoni ju per femijet: kultivohen dy dashuri njehereshPer sot, dite e shenuar per femijet, ja nje fragment nga libri “Katitzi” nga shkrimtarja Katarina Taikon, lexuar nga redaktorja Jeta Shyle. https://www.facebook.com/ShtepiaBotueseDituria/videos/258895376016906 #HappyChildrensDay#readabooktoday#expressiveandconfidentchildren#bestschoolever#creativeandimaginativechildren#proudparents

Continue Reading →

Diskutim rreth librave “Misteriozja” dhe “Katitzi” me nxënësit e shkollës “Muhamer Esat Minarolli”, Pogradec

Me rastin e 1 qershorit DITURIA mberrin ne Pogradec.Lexime, diskutime interesante mes femijeve per dy libra qe menjehere jane bere te dashur per ta.“Misteriozja”, nga seria Olga prej letre, perkthyer nga Albana NexhipiDhe“Katitzi”, shkruar nga Katarina Taikon, perkthyer nga Sokol Demaku.Falemnderit mesuese Antuana Abazaj dhe nxenesit e klases 3, te shkolles “Muhamer Esat Minarolli".Falemnderit #librariPoradeci per organizimin e bukur #Gezuar#Adriatikduka#elisabettagnone#bombus Kur lexojne, mendjet e femijeve marrin krahe; kur shkruajne gishtat e tyre kendojne dhe kur flasin e “grinden” per personazhet e dashura, ata te mahnisin. Vetem pak perkushtim dhe libri i duhur qe femijet te dashurohen me librin. Falemnderit librari...

Continue Reading →

Projekti “Udhëtim me mjeshtrit e letërsisë europiane”; diskutim rreth romanit “Ngadalësia” të Milan Kunderës në Qendrën Multikulturore të Përmetit

 “Udhëtim me mjeshtrit e letërsisë europiane” mbërriti edhe në qytetin e Përmetit. Me përkthyesit Mirela Kumbaro, Diana Çuli, Xhimi Lazri për të folur për librat e Kunderës, Merinit, Handkes, Ricosit etj. Në Qendrën Multikulturore të Përmetit, para një salle të mbushur me të rinjtë e shkollave të mesme, por edhe mësues të letërsisë, specialistë, pjestarë klubesh letrare, drejtori Petrit Ymeri, foli për projektin e Diturisë, mbështetur nga programi i përkthimit të Europës Krijuese, duke promovuar vlerat e larta të këtyre shkrimtarëve europianë, si dhe të përkthyesve të tyre. “Letërsia europiane është një urë e fortë jo vetëm kulturash, por edhe...

Continue Reading →

Vitrina e librit, TOP CHANNEL/ Përmasa e katërt – Janis Ricos – 16 Maj 2021

Thuhet shpesh se pa elokuencën e Ricosit grekët nuk do të kishin mundur dot të përshkruanin bukuritë e mëdha që kanë para syve...më të qarta bëhen ato kur lexon poemat e ‘Përmasës së katërt’. "Përkthimi i poemave të Janis Ricosit prej Romeo Çollakut është i shkëlqyer dhe i bën një shërbim të madh kulturës sonë dhe gjuhës shqipe", u shpreh drejtori i Shtëpisë Botuese DITURIA, Petrit Ymeri. #KulturanabashkonmeEuropen#ShtepiabotueseDituria#Eacea#Creativeeurope#RomeoÇollaku#permasaekatert#JanisRicos https://www.youtube.com/watch?v=aPGs7MbfKNo

Continue Reading →

Prezantimi i romanit “Katitzi” nga Katarina Taikon në shkollën 9-vjeçare “Ismail Qemali”, Vlorë

Ne kuadrin e projektit "Udhetim me mjeshtrat e letersise europiane" #EACEA per te promovuar letersine europiane me te mire, ishte ne Vlore Jeta Shyle, redaktore e librave #Katitzi" dhe "Katitzi dhe qeni Suing" te autores suedeze #KatarinaTaikon. "Fol hapur dhe me guxim! Ti nuk je vetëm": ishte tema e takimit me mësuese Luljetën, dhe nxënësit e shkolles "Ismail Qemali", Vlorë. E frymëzuar nga historia personale, Katarina Taikon, autore e librave, ka shkruar për jetën dhe aventurat e Katitzit dhe familjes së saj rome, shpjegoi Jeta Shyle, redaktore e librave. Gazmore dhe plot kureshtje për botën, Katitzi është një vajzë rome...

Continue Reading →

“Udhëtim me mjeshtrit e letërsisë europiane” & “Booktuberi shqiptar, edicioni 2021” në shkollën e mesme “Ali Demi”, Vlorë

Shkolla e mesme "Ali Demi", VlorëNe kuadrin e projektit "Udhetim me mjeshtrit e letersise europiane" #EACEA per te promovuar letersine europiane me te mire, ishte ne Vlore Jeta Shyle, redaktore e libraveDITURISE. Projekti i ri i Diturisë, Booktuberi shqiptar, edicioni 2021, i mbështetur nga QKLL, synon të nxisë dëshirën e nxënësve për të diskutuar për librin, duke shfrytëzuar mundësitë digjitale për promovim dhe prezantimi i titujve të librave që bëjnë pjesë në këtë garë, me mesazhe të qarta kundër diskriminimit, bullizmit, stigmës në shkollë etj. "Fol hapur dhe me guxim! Ti nuk je vetëm" Kjo ishte kryefjala e takimit me...

Continue Reading →

Prezantimi i romanit “Ankthi i portierit para penalltisë” në bibliotekën publike “Qemal Baholli”, Elbasan

DITURIA e ka në misionin e vet të jetë shtyllë e leximit, e promovimit të letërsisë, e nxitjes dhe kultivimit të dëshirës për librin. Sepse jemi të bindur që misioni ynë nuk mbaron me botimin e librit, përkundrazi. Pas dy ditëve plot aktivitete "Ditët e Europës" sot ishim në mjediset e Bibliotekës Publike të qytetit të Elbasanit, një bibliotekë me punonjës të rinj të talentuar e të përkushtuar, si drejtuesja Aida Gashi, por edhe me bibliotekarë që i kanë kushtuar jetën librit dhe leximit, si Manjola Hatellari etj, të cilët i falënderojmë për mikpritjen. Jonila Godole, përkthyese e nobelistit Peter...

Continue Reading →