Blogu

Panairi i librit për fëmijë. Posterat “Katitzi” & “Olga prej letre. Misteriozja”

24-27 qershor, Pazari i Ri Shtëpia Botuese Dituria do të jetë e pranishme në këtë panair me botimet e veta për fëmijë: librat e rinj, të sapobotuar, për mosha të ndryshme, që nga më të vegjlit e deri tek adoleshentët... Mund të takoni edhe përkthyesit e librave tanë të sapobotuar, Sokol Demaku, Albana Nexhipi, Erion Kristo, Agim Doksani etj.Ejani të na vizitoni! #LeximMagjikSërish#ShtëpiabotueseDituria#fëmijëqëlexojnë#alwaysreading#Katitzi#KatitzidheqeniSuing#SokolDemaku#AlbanaNexhipi#Olgaprejletre#Misteriozja#FairyOak#CreativeEurope4Books

Continue Reading →

Rekomandime për librat e verës

Leximi është një art, veçanërisht kur përqendrohemi te fjalët që përshkruajnë jetën tonë... Dhe librat qe po ju rekomandojme per kete vere, jane pikerisht te tille...#librateveres#lexo#lexoshqip#letersi#books#booklovers#bookstagram#dituriabooks#creativeeurope4books https://www.facebook.com/watch/?v=337307461189225 Seria e "Shtatë motrave" - Lucinda Riley "Dhoma e fluturave" - Lucinda Riley "Ngadalësia" - Milan Kundera "Ankthi i portierit para penalltisë" - Peter Handke "Qyteti i avullit" - Carlos Ruiz Zafon "Rruga e së keqes" dhe "E bardha që vret" - Robert Galbraith

Continue Reading →

Diskutim rreth librit “Olga prej letre. Misteriozja” nga Elisabetta Gnone, në shkollën Numani, Fier

Nxenesit e Shkolles Numani, ne Fier, me mesuese Alketa Muçon, zhvilluan nje diskutim per librin “Misteriozja”, teshkrimtares Elisabetta Gnone, me teme: “Te rritesh eshte nje pune e nderlikuar”, nje shprehje qe mesues Debrisi, personazh i librit, e perserit shpesh. “Sepse te rritesh, do te thote te kesh me shume detyra, me shume pergjegjesi, dhe nganjehere nuk duam ta pranojme, por eshte edhe gje e bukur dhe pastaj, sic thote Olga prej letre “kur rritesh, mund ta perballosh jeten me guxim dhe dashuri, vetem nese mbetesh pak femije ne shpirt.” #shkollanumani#shtepiabotuesedituria#EUPL#CreativeEurope#misteriozja#Olgaprejletre#elisabettagnone

Continue Reading →

“ABC-ja e mëngjesit” në ABC News Albania/ Përkthyesja Albana Nexhipi flet për librin “Olga prej letre. Misteriozja”, nga Elisabetta Gnone

Për librin e mrekullueshëm Misteriozja, Albana Nexhipi, përkthyesja e librit, te ABC News me shkrimtarin Enkel Demi, në një bisedë të bukur. #CreativeEurope#misteriozja#elisabettagno#shtepiabotuesedituria #dituriabooks #dituriabooks#CreativeEurope4Books @europe-creative https://youtu.be/TKSYN66Ecxs https://www.youtube.com/watch?v=TKSYN66Ecxs

Continue Reading →

Me rastin e 1 qershorit: Fragment nga “Misteriozja”, lexuar nga përkthyesja Albana Nexhipi

Me rastin e 1 qershorit! Kujtese per prinderit e mesuesit qe çdo dite merren me “te ardhmen”Nuk eshte kurre vone t’u ngjallim femijeve dashurine per librin. Nese kane veshtiresi, lodhen shpejt, nje rruge eshte te lexoni ju per femijet: kultivohen dy dashuri njehereshPer sot, dite e shenuar per femijet, ja nje fragment nga libri “Misteriozja” nga historite e Olges prej letre, lexuar nga perkthyesja Albana Nexhipi. https://www.facebook.com/mariana.ymeri/videos/10225864004254776 #HappyChildrensDay#readabooktoday#expressiveandconfidentchildren#bestschoolever#creativeandimaginativechildren#proudparents

Continue Reading →

Me rastin e 1 qershorit: Fragment nga libri “Katitzi” nga shkrimtarja Katarina Taikon, lexuar nga redaktorja Jeta Shyle

Me rastin e 1 qershorit! Kujtese per prinderit e mesuesit qe çdo dite merren me “te ardhmen”Nuk eshte kurre vone t’u ngjallim femijeve dashurine per librin. Nese kane veshtiresi, lodhen shpejt, nje rruge eshte te lexoni ju per femijet: kultivohen dy dashuri njehereshPer sot, dite e shenuar per femijet, ja nje fragment nga libri “Katitzi” nga shkrimtarja Katarina Taikon, lexuar nga redaktorja Jeta Shyle. https://www.facebook.com/ShtepiaBotueseDituria/videos/258895376016906 #HappyChildrensDay#readabooktoday#expressiveandconfidentchildren#bestschoolever#creativeandimaginativechildren#proudparents

Continue Reading →

Diskutim rreth librave “Misteriozja” dhe “Katitzi” me nxënësit e shkollës “Muhamer Esat Minarolli”, Pogradec

Me rastin e 1 qershorit DITURIA mberrin ne Pogradec.Lexime, diskutime interesante mes femijeve per dy libra qe menjehere jane bere te dashur per ta.“Misteriozja”, nga seria Olga prej letre, perkthyer nga Albana NexhipiDhe“Katitzi”, shkruar nga Katarina Taikon, perkthyer nga Sokol Demaku.Falemnderit mesuese Antuana Abazaj dhe nxenesit e klases 3, te shkolles “Muhamer Esat Minarolli".Falemnderit #librariPoradeci per organizimin e bukur #Gezuar#Adriatikduka#elisabettagnone#bombus Kur lexojne, mendjet e femijeve marrin krahe; kur shkruajne gishtat e tyre kendojne dhe kur flasin e “grinden” per personazhet e dashura, ata te mahnisin. Vetem pak perkushtim dhe libri i duhur qe femijet te dashurohen me librin. Falemnderit librari...

Continue Reading →

Projekti “Udhëtim me mjeshtrit e letërsisë europiane”; diskutim rreth romanit “Ngadalësia” të Milan Kunderës në Qendrën Multikulturore të Përmetit

 “Udhëtim me mjeshtrit e letërsisë europiane” mbërriti edhe në qytetin e Përmetit. Me përkthyesit Mirela Kumbaro, Diana Çuli, Xhimi Lazri për të folur për librat e Kunderës, Merinit, Handkes, Ricosit etj. Në Qendrën Multikulturore të Përmetit, para një salle të mbushur me të rinjtë e shkollave të mesme, por edhe mësues të letërsisë, specialistë, pjestarë klubesh letrare, drejtori Petrit Ymeri, foli për projektin e Diturisë, mbështetur nga programi i përkthimit të Europës Krijuese, duke promovuar vlerat e larta të këtyre shkrimtarëve europianë, si dhe të përkthyesve të tyre. “Letërsia europiane është një urë e fortë jo vetëm kulturash, por edhe...

Continue Reading →