Blogu

Vitrina e librit/Ngadalësia – Milan Kundera, intervistë me përkthyesen Mirela Kumbaro

https://www.youtube.com/watch?v=sphfrByEnXU A mund ta quajmë një ese, një ese filozofike? Pse në shumë komente për librin thuhej se i ngjante pak historisë së “Ëndërr e një nate vere” në shek e XVIII-të? Ku qëndron e përbashkëta? Është cilësuar si një roman ku i ngrihet himn kënaqësisë sensuale. “Ngadalësia” paradoksalisht është romani me ritmin e shpejtë të ngjarjeve që ndodhin..ky është dhe romani i parë i shkrimtarit të njohur, që është shkuar në frengjisht.

Continue Reading →

Dita e poezisë/Konkurs për përkthimin e poezive të Alda Merinit

KonkursE ÇMENDUN, E ÇMENDUN, E ÇMENDUN DASHUNIE PËR TYMe rastin e Ditës së Poezisë, 21 mars, Shtëpia Botuese Dituria organizon një MINIKONKURS për përkthimin e vargjeve të Merinit dhe për Merinin. Në këtë konkurs mund të marrë pjesë kushdo, nga 15 vjeç e lart.Dy poetët fitues do të shpallen më 21 mars dhe do te marrin si dhurate dy botime te Diturise, si edhe do të marrin pjesë në takimin e mbrëmjes së kësaj date, kushtuar Merinit, online. Pjesemarresit duhet t'i dergojne perkthimet e tyre ne adresen: redaksia@dituria.al. Perkthim i mbare!#poezidashurie#garepoetike#konkurs#21mars#ditaepoezise#Aldamerini#perkthyesterinj 

Continue Reading →

Prezantimi i vëllimit poetik “E çmendun, e çmendun, e çmendun dashunie për ty” i Alda Merinit, përkthyer nga Ledia Dushi

"Alda Merini është një nga poeteshat italiane më të dashura të shekullit XX, që e sublimoi përvojën e saj të dhimbshme biografike në poezinë e vet plot pasion. Një jetë, e saja, emocionuese dhe pasionante, dramatike dhe e jashtëzakonshme: talenti i parakohshëm dhe frekuentimi në një moshë shumë te re i intelektualëve më të mëdhenj italiane, sëmundja mendore dhe shtrimet në spitale, dy martesat dhe dashuritë e saj të mëdha, fama që mbërriti vonë, vëllimet e shumta poetike te botuara në kohë të ndryshme etj. bëjnë që botimi i poezive të saj në shqip të jetë një pasurim edhe i...

Continue Reading →

Sot.com.al: Poezia e Alda Merinit – një poezi që sugjeron botë, jep shpresë, sfidon veten dhe të tjerët me enigmat e saj…

https://sot.com.al/kultura/poezia-e-alda-merinit-nje-poezi-qe-sugjeron-bote-jep-shprese-sfidon-vete-i426891 Alda Merini: Gjeni i dashurisë Poezia, dashuria, çmenduria futen njëkohësisht në jetën e Alda Merinit, një stuhi që e fshin, në adoleshencë, deri kur ajo arrin të fitojë forcën për ta përballuar, me pushtetin e fjalës. Duke treguar për vitet e kaluara në çmendinë, ajo padit përvojën më të dhimbshme: urdhrin që i jep mjeku që të mos dashurohet. Një urdhër që do të ngatërronte paradoksalisht, aftësinë për të kuptuar dhe dalluar, vullnetin dhe forcën për të vepruar. Nëse elemente të tilla do të ishin të pranishme, nuk do të mund ta justifikonin një urdhër të tillë, një ndërhyrje...

Continue Reading →

Report TV: “E çmendun, e çmendun, e çmendun dashunie për ty” nga Alda Merini, përkthyer nga Ledia Dushi

https://www.youtube.com/watch?v=gyIckg8QqB4 Vëllimi poetik “E çmendun, e çmendun, e çmendun dashunie për ty” i Alda Merinit vjen nën shqipërimin e Ledia Dushit. Në vargjet e poetes së njohur italiane, e cila disa vite të jetës i kaloi në një klinikë psikiatrike, por pa i humbur kthimet e herëpashershme në familje, dominon dashuria. #AldaMerini#Ecmendunecmendundashunieperty#LediaDushi #Poezidashunie#EACEA

Continue Reading →

Arteka.al: “E çmendun, e çmendun, e çmendun dashunie për ty… “

https://arteka.al/e-cmendun-e-cmendun-e-cmendun-dashunie-per-ty/?fbclid=IwAR1b8OgwabpoVc1IlRb_ZtGNM5NzKkZQxQTZ6NEDrKP98phwDfcOaRBpHF0 nga Ledia Dushi Poezia, dashuria, çmenduria futen njëkohësisht në jetën e Alda Merinit, një stuhi që e fshin, në adoleshencë, deri kur ajo arrin të fitojë forcën për ta përballuar, me pushtetin e fjalës. Duke treguar për vitet e kaluara në çmendinë, ajo padit përvojën më të dhimbshme: urdhrin që i jep mjeku që të mos dashurohet. Një urdhër që do të ngatërronte paradoksalisht, aftësinë për të kuptuar dhe dalluar, vullnetin dhe forcën për të vepruar. Nëse elemente të tilla do të ishin të pranishme, nuk do të mund ta justifikonin një urdhër të tillë, një ndërhyrje kaq prepotente në intimitetin e...

Continue Reading →

Gazeta Shqiptare: ALDA MERINI/ Ledia Dushi sjell shqip poeten italiane, një “makineri e dashurisë”

http://gazetashqiptare.al/2021/02/12/alda-merini-ledia-dushi-sjell-shqip-poeten-italiane-nje-makineri-e-dashurise/?fbclid=IwAR2yMSFfZR7LL5_z3T07AJ6WQTaPTBQ-p6PaA1imKvJ1kkHUNEGAJBzsyY8  M’i ka anda grykat e errëta t’pijetoreve t’përgjumuna, ku njerëzia t’ndërkryer këndojnë n’kupë t’kresë, dëshiroj gjanat e mallkuara e t’thjeshta, gotat e thella të venës, ku mendja ngazëllen, trajtë e mendimit magjik. I kotë ngashërimi për një dashuni t’humbun t’dhimbshme e t’egër, ma mirë avulli i venës së kulluar, ma mirë mendja e harlisun… Shtëpia Botuese DITURIA sapo ka nxjerrë në librari një tufë poezish të italianes Alda Merini nën titullin “E çmendun, e çmendun, e çmendun pas teje” përkthyer në dialektin gegë nga Ledia Dushi. Botimi vjen për Shën Valentin si një mundësi dhurate dhe si një rrugë...

Continue Reading →