Blogu

Prezantimi i librit “Ishulli i Dështimit” në gjimnazin “Ismail Qemali”

Me nxënësit e shkollës “Ismail Qemali” këtu në Tiranë, në një takim interesant dhe energjidhënës me shkrimtaren Ina Vëllçanova, fituese e Çmimit Europian pëer Letërsinë.Më shumë se 50 nxënës dëgjuan, biseduan, dialoguan, i bënë pyetje Ina Vëllçanovës... Shkrimtarja u foli për pasionin për letërsinë, për letërsinë bullgare, për laboratorin e punës së shkrimtarit, për udhëtimet e saj në botë, planet e ardhshme, marrëdhëniet e letërsive të çdo kombi në Ballkan, përkthimet etj.Të rinjtë kureshtarë, mendjehapur, të gatshëm për diskutim, ambiciozë në formulimet e pyetjeve i dhanë nje dimension vërtet interesant dhe sidomos të dobishëm takimit.Mariana Ymeri, drejtore e botimeve në...

Continue Reading →

Prezantimi i librit “Ishulli i Dështimit” në Friend’s Book House

Një takim interesant Sot në Friends Book House, Ina Vëllçanova, e ftuar nga Dituria, në kuadrin e Projektit europian të përkthimit, "Histori fatesh njerëzore", prezantoi librin e saj "Ishulli i dështimit", Çmimi Europian për Letërsinë, 2017.Drejtori Ekzekutiv i Sh. B. DITURIA, Petrit Ymeri, pasi i bëri të njohur publikut të pranishëm ecurinë e deritanishme të Projektit, foli për krijimtarinë e autores bullgare dhe rrugën e saj letrare. Shkrimtarja Diana Çuli foli për njohjen e letërsisë bullgare në Shqipëri dhe mbresat e saj nga njohjet me shkrimtarë bullgarë dhe institucione kulturore në Bullgari. Rrëfimi i shkrimtares Ina Vëllçanoca për letërsinë e...

Continue Reading →

Dashuria dhe pasioni për të lexuar janë gjithmonë ngjitës

Si t'i bësh fëmijët të duan librin?Përkthyesit në "frontin" e parë!Poliksena në udhëtimin e saj të mrekullueshëm dhe shumë libra të tjerë mbërrijnë në shkollën "Haki Shehu" Petrelë.Z.Petrit Ymeri, z. Erion Kristo dhe znj. Mariana Ymeri ishin sot në shkollën nëntëvjecare të Petrelës, për të folur për leximin dhe librin. Një shkollë me nxënës kureshtarë, të përkushtuar, premtues.Dashuria për librin?Z. Petrit Ymeri, drejtor i Sh. B. Dituria, u foli fëmijëve për librin artistik: "Që të rriteni, duhet të lexoni", tha ai. "Vetëm atëherë do të bëheni qytetarë të mirë dhe do ta çoni përpara vendin".Erion Kristo, përkthyes e bashkëpunëtor i...

Continue Reading →

Shqiptarja.com: “Erotika”, Janis Ricos

https://shqiptarja.com/lajm/erotika-e-janis-ricos-ne-shqip-perkthyesja-poezite-e-tij-jane-per-dashurine-mishtore?fbclid=IwAR251Z3AY-S86Nu7uAkJIDDUV_HggziBbrdtmGUeB4cXl0NK6hZFnJHkdIU ‘Erotika’ e Janis Ricos në shqip, përkthyesja: Poezitë e tij janë për dashurinë mishtore Botohet në gjuhën shqipe “Erotika” e poetit të njohur grek Janis Ricos. Përkthyesja Eleana Zhako, teksa thotë se Ricos është nominuar disa herë për “Nobel”, shton se poezitë e tij i kushtohen dashurisë mishtore Vëllimi poetik “Erotika” i Janis Ricosit, poetit grek që është nomiminuar disa herë për “Nobel”, vjen në gjuhën shqipe nga përkthyesja Eleana Zhako. Gjatë një mbrëmje poetike në galerinë “Zenit” ku pjesë e saj ishin njerëz të letrave përkthyesja Zhako ndalet tek rëndësia e këtij botimi me poezi, që poeti grek...

Continue Reading →

Mbrëmje poetike: “Erotika” nga Janis Ricos

Kur mblidhesh në një mbrëmje poetike për të dëgjuar vargje të Ricosit...Drejtori i ShB. Dituria, z. Petrit Ymeri, përkthyesja Eleana Zhako, përfaqësues nga Ambasada Greke dhe shumë njerëz të kulturës e sidomos të letërsisë folën për poezitë e Ricosit, për kontributin e tij në letërsinë botërore, për çmimet e marra dhe çmimet e munguara, për botëkuptimin e tij letrar dhe miqtë e tij të ngushtë me emra të shquar në letërsinë botërore.Po sigurisht, pjesa më e bukur e mbrëmjes ishte leximi i vargjeve të Ricosit, nga pjesemarrësit, në shoqërinë e një gote vere. #poezi#igbooks#janisricos#erotika#bookaddict#bookaholic#ilovereading#eleanazhako#historifateshnjerezore#yannisritsos#creativeurope#booklove#bookstagrammer#bookstagram#bookphotography#booklife#bookblogger#booklover#fantasybook#booknerdigans#booknerd#bookart#bookwarm#bookish #booklover #booklove #lovebook

Continue Reading →

Udhëtimi i mrekullueshëm i Poliksenës, Pitzorno-Kristo

Si t'i bëjmë fëmijët ta duan librin?Shumë veta pyesin dhe shumë prindër shqetësohen për këtë... Është e paarritshme në kohën e teknologjisë? Jo, sigurisht që nuk është e paarritshme!Një takim sot në shkollën "28 Nëntori", në Laprakë, që na mbushi me emocione, ne dhe nxënësit, na bindi sërish për këtë. Shkuam për të prezantuar për nxënësit një libër të ri, që ka botuar DITURIA, pjesë e Projektit të Bashkimit Europian: "Histori fatesh njerëzore".Ishim pra aty, bashkë me Erion Kriston për të folur me nxënësit për librin "Udhëtimi i mrekullueshëm i Poliksenës", shkruar nga Bianca Pitzorno, përkthyes i të cilit është...

Continue Reading →

Revista Letrare: Janis Ricos

Janis Ricos: Epitaf (Vazhdim) 11/09/2019 Biri im, kërthizë e kërthizës sime, zemër e zemrës sime,zogth i oborrit të varfër, lule e shkretisë sime.Si u mbyllën sytë e tu dhe më nuk shohin si qaj,dhe nuk lëviz, dhe nuk dëgjonhidhërimet që të kallëzoj.Biró, ti që shëroje çdo brengë timen,që parashikoje nën qerpikët e mi ç’kalonte,tanimë s’më ngushëllone më s’bëzan,nuk më sheh plagët,që të përbrendshmet më hanë?Zogu im, ti që më sillje ujë në pëllëmbë,nuk më sheh si copëtohem dhedridhem si kallam?Në mes të rrugës ku rri shtrirë,flokët e mi të zbardhur lëshoje zambakun tënd të vyshkur,me to e mbuloj.Puth buzën tënde...

Continue Reading →

“Pesha e dashurisë” në gazetën Tema

Monika Stafa në një shkrim për romanin "Pesha e dashurisë", shkruar nga Sara Stridsberg dhe përkthyer në shqip nga Sokol Demaku.#SokolDemaku #Monikastafa #sarastridsberg #peshaedashurise #libër #igbooks #bookstagram #bookaddict #bookaholic #septemberreading #historifateshnjerezore #creativeeurope http://www.gazetatema.net/2019/09/09/pesha-e-dashurise/

Continue Reading →